WARSZTATY

WARSZTATY HISTORYCZNE

Czytamy o niej w książkach, uczymy na lekcjach i nie zdajemy sobie sprawy, że „WIELKA” historia działa się tak blisko… Nasze warsztaty historyczne ożywiają historię i sprawiają, że staje się bardziej ludzka i bliższa…

W „Koryznówce” – Muzeum Pamiątek po Janie Matejce

ŻYWA HISTORIA W BOCHEŃSKIEJ KRAINIE

  • W XV wieku jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Polsce buduje zamek w Wiśniczu, który potem przejmie znana magnacka rodzina Lubomirskich. Na zamku powstanie pierwsza w dziejach Polski książka kucharska. Zamek w Wiśniczu gościł koronowane głowy, a królowa Bona ponoć spacerowała na osiołku po gzymsie jednej z wież.
  • Jan Matejko zabiegał o rękę Teodory, swojej przyszłej żony, w dworku „Koryznówka” w Wiśniczu, a w międzyczasie naszkicował Wiśnicz zanim spłonął. W czasie Wielkiej Wojny toczyła się tu jedna z ważniejszych bitew, po której pozostały liczne cmentarze ukryte w okolicznych lasach. Nad tymi terenami przebiegał korytarz powietrzny, którym latały Liberatory z Brindisi nad powstańczą Warszawę. Tu także ukrywał się rotmistrz Pilecki po ucieczce z Auschwitz.
  • Te i wiele innych historii są kanwą naszych interaktywnych, plenerowych warsztatów historycznych, połączonych z questami, odwiedzinami w mniej znanych, a bardzo ciekawych miejscach, zabytkach. Ożywiamy historię, aby stała się bardziej ludzka i bliższa…

OPIS WARSZTATÓW

RODZAJ WARSZTATÓW: HISTORYCZNE
DLA KOGO: PRZEDSZKOLA, SZKOŁY PODSTAWOWE, SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
CZAS TRWANIA: ok. 3/4 godzin w zależności od opcji, połączenia z ogniskiem lub obiadem, czy wycieczką
CZAS DOJAZDU Z KRAKOWA: ok. 1 godziny w jedną stronę. Możemy zorganizować całą wycieczkę wraz z transportem z naszym edukacyjnym biurem podróży VIA CRACOVIA

LISTA TEMATÓW NASZYCH WARSZTATÓW HISTORYCZNYCH:

  • W OKOPACH WIELKIEJ WOJNY – Wielka Wojna miała szczególny wymiar na bocheńszczyźnie. Toczyły się tu liczne walki nazwane operacją limanowsko-łapanowską. Te warsztaty łączymy zwykle z WYCIECZKĄ po miejscach związanych z I i II wojną światową na bocheńszczyźnie oraz questem na jednym z cmentarzy pierwszowojennych. Ta wycieczka przeznaczona jest szczególnie dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej.
  • RYCERZ ZAWSZE JEST RYCERSKI i POZNAJEMY ŚWIAT RYCERSKICH TURNIEJÓW – warsztaty dla dzieci młodszych. Rywalizacja między zespołami w grach zręcznościowych oraz dawne zwyczaje rycerskie. Rycerski tor przeszkód.
  • JAK SPĘDZANO CZAS NA STAROPOLSKIM DWORZE – uczty, bale, przyjmowanie gości. Zasady dawnego savoir-vivre’u, czyli o zachowaniu przy stole. To są warsztaty HISTORYCZNO-KULINARNE. 
  • NIEZWYKŁE HISTORIE ZWYKŁYCH LUDZI – zaloty mistrza Jana, Wernyhora z Rajbrotu, korespondent wojenny z Budapesztu, Liberator nad Nieszkowicami, z Auschwitz do Wiśnicza. 

Zaplanuj wycieczkę z warsztatami we Frankówce!

Opowieści o elementach architektonicznych drewnianych kościółków – Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie – WARSZTATY ETNOGRAFICZNE
Zamek w Wiśniczu
Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu
Cmentarz pierwszowojenny w Leszczynie
Quest na cmentarzu pierwszowojennym w Leszczynie
Warsztaty historyczne dla szkół podstawowych
Warsztaty historyczne dla młodszych klas szkół podstawowych

Jeden komentarz do “WARSZTATY HISTORYCZNE

Możliwość komentowania została wyłączona.