NA SZLAKU NIEPODLEGŁOŚCI…+QUEST+OGNISKO WE FRANKÓWCE MAŁEJ

  • W okolicach Frankówki Małej rozgrywała się jedna z ważniejszych bitew okresu Wielkiej Wojny – operacja limanowsko – łapanowska na przełomie 1914 i 1915 roku, której ślady odnajdujemy w liczenie rozsianych po lasach cmentarzach z I wojny światowej.
  • Warsztaty prowadzą animatorzy z grupy rekonstrukcyjnej, ubrani w mundury armii walczących na froncie wschodnim, w tym w Galicji w trakcie zmagań I wojny światowej. W trakcie zajęć w plenerowej klasie zaprezentują specyfikę umundurowania oraz przeznaczenie poszczególnych elementów stroju, zaprezentują przykładową broń z epoki, przedstawią warunki służby w okresie wojny, omówią różnicę miedzy charakterem wojny pozycyjnej na zachodnim froncie i wojny manewrowej na froncie wschodnim.
  • Uczniowie zostaną zapoznani z historią Wielkiej Wojny i dowiedzą się o jej przełomowych momentach z szczególnym uwzględnieniem działań na obszarze Galicji. Uczestnicy będą mogli też prześledzić zmiany zachodzące w technice wojennej w trakcie czteroletnich zmagań. Do dyspozycji uczniów będą elementy wyposażenia żołnierzy, materiały warsztatowo – plastyczne. Na zakończenie będzie możliwość wykonania zdjęć z wykorzystaniem elementów umundurowania i uzbrojenia a wszystko to w plenerze i krajobrazie faktycznego teatru działań wojennych.
  • Następnie grupa uczniów pojedzie na jeden z pierszowojennych cmentarzy, aby tam rozwiązać quest związany z tematyką zajęć.
  • Warsztaty i Quest to wspaniały pomysł na lekcje historii w plenerze w formie modnej ostatnio otwartej szkoły.
  • Czas trwania warsztatów to dwie godziny zegarowe + czas na ognisko z kiełbaskami oraz 40 minutowy Quest na terenie cmentarza wojennego nr 310 w Leszczynie.