NA SZLAKU NIEPODLEGŁOŚCI…WYCIECZKA ŚLADEM HISTORII, QUEST I WARSZTATY HISTORYCZNE

Wycieczka śladem I i II wojny światowej w okolicach Bochni, następnie przyjazd do Frankówki Małej na aktywne warsztaty historyczne HISTORIA W DZIAŁANIU. Na zakończenie ognisko z pieczeniem kiełbasek

WIELKA HISTORIA UKRYTA W LASACH

 • Okolice Frankówki Małej kryją liczne ślady wydarzeń historycznych, o których uczymy się na lekcjach historii. W miejscach związanych z tymi wydarzeniami, możemy poczuć prawdziwego ducha historii.
 • Podczas wycieczki odnajdziemy ukryty w lesie jeden z licznych cmentarzy z I wojny światowej które z wielkim rozmachem były tworzone przez specjalnie wysłanych na te tereny austriackich architektów. Tutaj, niczym tropiciele historycznych tajemnic, będziemy rozwiązywać ciekawy quest, aby odnaleźć ważną wiadomość.
 • Któż z nas nie zna przygodowej opowieści węgierskiego pisarza Ferenca Molnara „Chłopcy z placu broni”? Jednak informacja o tym, że był on na przełomie 1914/1915 rok korespondentem wojennym na tych właśnie terenach, znana jest już tylko nielicznym.

NAJCIEMNIEJ POD LATARNIĄ…

 • Malowniczo położone, u stóp pięknego barokowego zamku palazzo-in-fortezza, miasteczko Nowy Wiśnicz kryje niejedną historyczną ciekawostkę.
 • To tu, niemal pod nosem gestapo, ukrywał się rotmistrz Pilecki, co upamiętnia symboliczna tablica przed dworkiem Koryznówka.
 • W Wiśniczu w czasie wojny było więzienie gestapo, w którym poddawano torturom i przetrzymywano wielu „podejrzanych” politycznie ludzi. Tu także przez jakiś czas przechowywano zrabowane obrazy Jana Matejki. W tym więzieniu w 1944 roku miała miejsce spektakularna akcja lokalnych oddziałów Armii Krajowej.
 • Podczas spaceru z zagadkami po tej uroczej miejscowości, będziemy poszukiwać śladów tych historii sprzed prawie 80 lat.

WOJENNE HISTORIE U STÓP BESKIDU WYSPOWEGO

W drodze do Frankówki Małej dowiemy się jaką trasą latały samoloty z włoskiego Brindisi z pomocą dla powstańczej Warszawy? I czy wszystkim udało się dolecieć?

HISTORIA W DZIAŁANIU

 • W Edukacyjny Ośrodku Plenerowym „Frankówka Mała” na podstawie informacji uzyskanych podczas wycieczki uczniowie, w podziale na zespoły, będą mieli interaktywne warsztaty. W zależności od preferencji nauczyciela tematyka warsztatów będzie dotyczyła I lub II wojny światowej.
 • Na przykład podczas warsztatów dotyczących I wojny światowej zapoznają się z historią Wielkiej Wojny i dowiedzą się o jej przełomowych momentach ze szczególnym uwzględnieniem działań na obszarze Galicji. Uczestnicy będą mogli też prześledzić zmiany zachodzące w technice wojennej w trakcie czteroletnich zmagań oraz różnice miedzy charakterem wojny pozycyjnej na zachodnim froncie i wojny manewrowej na froncie wschodnim.
 • Wszystkie działania warsztatowe będą wymagały aktywnego udziału uczestników, przemieszczania się, wykonywania różnych zadań, wprowadzone zostaną elementy rywalizacji. Takie warsztaty, oprócz edukacyjnego, posiadają także walor integracyjny.
 • Przeznaczone są przede wszystkim dla uczniów 7 i 8 klas SP, ponieważ ta tematyka jest poruszana na lekcjach historii. Jednak z łatwością możemy jest dostosować do innych roczników, aby zapoznali się z interesującą historią Bocheńskiej Krainy pierwszej połowy XX wieku

Wycieczka trwa około 2 godzin + warsztaty historyczne we Frankówce około 1,5 godziny + ognisko około 1 godziny.

WAŻNE! INFORMACJE TECHNICZNE

TUTAJ SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY