Wycieczki wokół Frankówki Małej
wycieczki są organizowane przez nasze licencjonowane biuro podróży – VIA CRACOVIA Inny Sposób Podróżowania – inne propozycje biura dla przedszkoli, szkół i nauczycieli znajdziesz na www.viacracovia.pl
1. W krainie soli. Bochnia – zwiedzanie Kopalni Soli
Podziemna multimedialna trasa turystyczna z przewodnikiem w Kopalni Soli w Bochni. Opcjonalnie możliwość zwiedzania Nowego Wiśnicza (Zamku Kmitów i Lubomirskich; Koryznówka – muzeum pamiątek po Janie Matejce) + ognisko i zabawy plenerowe we Frankówce Małej w Cichawce.
Wycieczka 1-dniowa | PRZEDSZKOLA, SP, GIM
2. Muzeum Motyli w Bochni + ognisko we Frankówce Małej
Lekcja przyrodnicza w Muzeum Motyli ARTHROPODA w Bochni. To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce, licząca ponad pięć tysięcy okazów (5049) okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej już 35 lat. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów, entomologów także farm motylowych w różnych zakątkach świata.
Tematyka lekcji przyrodniczych – 1. Bal przebierańców, czyli jak kamuflują się owady? 2. Owady z Księgi Rekordów Guinnessa, czyli jak potrafi zaskoczyć przyroda. Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Motyli przejazd do Frankówki Małej (ok.20 min.) na ognisko i zajęcia rekreacyjne.
Wycieczka 1-dniowa – od 49 PLN/os | PRZEDSZKOLA, SP, GIM
3. Szlakiem Historii i Sztuki w Nowym Wiśniczu + ognisko we Frankówce Małej
Zwiedzanie wspaniałej renesansowo-barokowej warowni – zamku Kmitów i Lubomirskich oraz „Koryznówki” – dworku Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Podziwianie wspaniałych widoków na Beskid Wyspowy podczas przejazdu do Frankówki Małej na ognisko i zajęcia rekreacyjne.
Wycieczka 1-dniowa | PRZEDSZKOLA, SP, GIM
4. W okopach wielkiej wojny… + quest + ognisko we Frankówce Małej
- W okolicach Frankówki Małej rozgrywała się jedna z ważniejszych bitew okresu Wielkiej Wojny – operacja limanowsko – łapanowska na przełomie 1914 i 1915 roku, której ślady odnajdujemy w liczenie rozsianych po lasach cmentarzach z I wojny światowej.
- Warsztaty prowadzą animatorzy z grupy rekonstrukcyjnej, ubrani w mundury armii walczących na froncie wschodnim, w tym w Galicji w trakcie zmagań I wojny światowej (Mundur Monarchii Austrowęgierskiej, Cesarstwa Rosyjskiego i Cesarstwa Niemieckiego). W trakcie zajęć w plenerowej klasie zaprezentują specyfikę umundurowania oraz przeznaczenie poszczególnych elementów stroju, zaprezentują przykładową broń z epoki, przedstawią warunki służby w okresie wojny, omówią różnicę miedzy charakterem wojny pozycyjnej na zachodnim froncie i wojny manewrowej na froncie wschodnim.
- Uczniowie zostaną zapoznani z historią Wielkiej Wojny i dowiedzą się o jej przełomowych momentach z szczególnym uwzględnieniem działań na obszarze Galicji. Uczestnicy będą mogli też prześledzić zmiany zachodzące w technice wojennej w trakcie czteroletnich zmagań. Do dyspozycji uczniów będą elementy wyposażenia żołnierzy, materiały warsztatowo – plastyczne. Na zakończenie będzie możliwość wykonania zdjęć z wykorzystaniem elementów umundurowania i uzbrojenia a wszystko to w plenerze i krajobrazie faktycznego teatru działań wojennych.
- Następnie grupa uczniów pojedzie na jeden z pierszowojennych cmentarzy, aby tam rozwiązać quest związany z tematyką zajęć.
- Warsztaty i Quest to wspaniały pomysł na lekcje historii w plenerze w formie modnej ostatnio otwartej szkoły.
- Czas trwania warsztatów to dwie godziny zegarowe + czas na ognisko z kiełbaskami oraz 40 minutowy Quest na terenie cmentarza wojennego nr 310 w Leszczynie.
SP, GIM, LO
Wizyta w EKOmuzeum w Sobolowie + warsztaty etnograficzne + ognisko we Frankówce Małej
Wizyta w EKOmuzeum, prywatne muzeum, którego gospodarz zebrał ogromny zbiór narzędzi gospodarskich i rzemieślniczych oraz innych ciekawych sprzętów i dokumentów używanych niegdyś w domach chłopskich i ziemiańskich na tych terenach. Zwiedzanie muzeum może być wstępem do warsztatów etnograficznych na terenie Frankówki Małej (porządek prac gospodarskich, zwyczaje i tradycje związane z wsią, zawody na wsi. Dla szkół gimnazjalnych są to zajęcia z edukacji regionalnej – moja mała ojczyzna + tworzenie questu o swojej szkole, okolicy.
Wycieczka 1-dniowa | PRZEDSZKOLA, SP, GIM
Zwiedzanie zamku i skansenu w Dobczycach i/lub prelekcja astronomiczna w obserwatorium na Górze Lubomir + ognisko we Frankówce Małej
- Zwiedzanie zamku w oraz skansenu Dobczycach z przewodnikiem, spacer po zaporze dobczyckiej, przejazd do Frankówki Małej na ognisko i zajęcia rekreacyjne.
- Opcjonalnie wyjazd można wzbogacić o wycieczkę na Górę Lubomir, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, gdzie organizowane są prelekcje o temacie astronomicznym, a jeśli pogoda dopisze, możliwe są obserwacje Słońca i/lub Wenus. Prelekcja wraz z pokazami nieba trwa około 60 minut. Temat prelekcji jest dopasowany do zwiedzającej grupy, bądź jest wstępem do prowadzonych później obserwacji astronomicznych. W trakcie pobytu w Obserwatorium, możliwa jest prezentacja filmów multimedialnych przedstawiających ewolucję gwiazd, nasz Układ Słoneczny, czy też historię Obserwatorium na Lubomirze. Prezentacje te wykonane zostały specjalnie dla Obserwatorium, w ramach działań projektu „Karpackie Niebo”. Możliwa jest również prelekcja pt. „Niebo dziś”, podczas której prezentujemy aktualny wygląd nieba, wskazując najciekawsze obiekty jakie można na nim dostrzec gołym okiem lub przez małą lornetkę czy teleskop.
- Grupy zorganizowane mogą zwiedzić także kopułę. W takim przypadku, ze względu na bezpieczeństwo uczestników, konieczny jest podział na grupy maksymalnie 20 osobowe. Pobyt jednej grupy pod kopułą trwa około 15 minut, co należy uwzględnić przy planowaniu wycieczki.
Wycieczka 1-dniowa | STARSZE PRZEDSZKOLAKI, SP, GIM