Warsztaty przyrodnicze

Uwielbiamy obserwować, co się dzieje w naszym małym przyrodniczym królestwie. I z każdą wiosną, latem, jesienią i zimą, zauważamy coraz więcej zwierząt, które nas odwiedzają. W dorodnych świerkach i sosnach okalających Frankówkę ciągle trwa ptasia krzątanina, a wiosną nad ranem, to już prawdziwy koncert na dziesiątki dziobów i dziobków :). Pod kamieniami ciągle uwijają się zwinki, a w ogródku pod krzakami sypia jakieś duże zwierze,bo miejsce wygląda na jakieś legowisko. Odwiedzają nas też zające, sarny, bociany, przylatują różnobarwne motyle i wiele innych stworzeń :). Zapraszamy Was do naszego małego KRÓLESTWA PRZYRODY. Obserwowanie go, to niekończący się film, który koi dusze i pozwala ciągle dziwić się światu, którego jesteśmy malutką cząstką! 🙂

 

A OTO LISTA TEMATÓW NASZYCH WARSZTATÓW PRZYRODNICZYCH:

LAS CIĘ WZYWA PO PRZYGODĘ, WNET POZNASZ JEGO URODĘ:

  • NAUKA POSZŁA W LAS! – podczas aktywnej terenowej zabawy nauczymy się rozróżniać różne gatunki drzew iglastych i liściastych; poznamy sekrety leśnych drzew; poszukamy co kryje się pod drzewami, a co w ich koronach?
  • LEŚNY DETEKTYW – zabawa terenowa – zaopatrzeni w narzędzia prawdziwego detektywa – lupę, lornetkę, linijkę, notes – sporządzamy portret pamięciowy podejrzanego, zastanawiamy się kto spał pod sosną? Dlaczego liście są zielone? Czemu igły nie opadają na zimę, a może opadają? Czy uda nam się rozwiązać tajemniczą zagadkę?
  • LEŚNA AGLOMERACJA, CZYLI O LEŚNYCH OWADACH – czy wiecie, że w lesie najwięcej jest owadów i też najłatwiej nam te owady zobaczyć.
  • KTO ZOSTAWIŁ TĘ WIADOMOŚĆ? – LEŚNA KOMUNIKACJA – zwierzęta i owady przekazują sobie różne wiadomości za pomocą głosu, ale też koloru, zapachu. Dowiemy się czym różnią się ślady od tropów, a potem ich razem poszukamy.

NA ŁĄCE, GDY SŁONKO PRZYGRZEJE, ZAWSZE DUŻO SIĘ DZIEJE:

  • CO W TRAWIE PISZCZY, CZYLI WIOSENNA ŁĄKA – obserwujemy co dzieje się między kwiatami i źdźbłami na wiosennej łące; odkrywamy czym zajmują się owady i dlaczego kwiaty mają tyle różnych kolorów i kształtów.
  • MIĘDZYŁĄKOWE PRZEWOZY MRÓWKOWE, O MRÓWKOWEJ KORPORACJI – podczas zajęć poznajemy przyrodnicze społeczności, obserwujemy ich zwyczaje, dowiadujemy się jak ważna jest praca zespołowa, a co z indywidualnością? Czy są mrówki indywidualistki? Obserwujemy owady w naturze.
  • MRÓWKI VS. PSZCZOŁY – przy okazji poznawania natury przyrodniczych społeczności, uczestnicy poznają specyfikę pracy zespołowej – grupa zostaje podzielona na dwie części – MRÓWKI I PSZCZOŁY – i podczas zdrowej rywalizacji mają za zadanie dowieść, która grupa owadów jest bardziej pracowita i pożyteczna.
  • WARSZTATY W PASKI. KRÓLESTWO PSZCZÓŁ – warsztaty przyrodniczo-kulinarne – zmieniamy się w małe pszczółki, które latają po łące i… no właśnie, czym się zajmują, tego dowiemy się na warsztatach. A potem, kiedy okaże się, że możemy się delektować pysznym miodem, właśnie dzięki pszczołom, będziemy piec miodowe ciasteczka w naszej plenerowej KUCHNI SPOTKAŃ.
  • MOTYLOWE WARSZTATY – niedaleko naszej FRANKÓWKI, w Bochni, znajduje się wspaniałe Muzeum Motyli Arthropoda, z którym mocno współpracujemy. Od Filipa, właściciela Muzeum dostaliśmy piękną gablotę z okazami motyli, które możemy spotkać niedaleko Frankówki. Na warsztatach dowiemy się więcej o naturze tych żywych klejnotów, a dodatkowo możemy razem wybrać się do Muzeum Motyli w Bochni (ofertę takiej wycieczki znajdziesz TUTAJ)