WYCIECZKA SZLAKIEM HISTORI I SZTUKI W NOWYM WIŚNICZU…
Zwiedzanie renesansowo-barokowej warowni – zamku Kmitów i Lubomirskich, „Koryznówki” – Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Opcjonalnie spacer historyczny lub quest w Wiśniczu. Wycieczka połączona z warsztatami kulinarno-historycznymi.
PALAZZO IN FORTECA
Kilkanaście kilometrów od Frankówki Małej, na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego umiejscowione jest niezwykle malownicze miasteczko Nowy Wiśnicz. To perełka naszych stron z licznymi zabytkami w otoczeniu bujnej przyrody, kryje niejedną historię tak dawnych szlacheckich i magnackich rodów, jak i sławnych polskich artystów.
Liczne zabytki świadczą o bogatej historii osady położonej w pobliżu ważnych szlaków handlowych średniowiecznej Europy. Wiadomo, że w 1242 roku miejscowość była własnością klasztoru benedyktynek ze Staniątek. Następnie w połowie XIV wieku staje się własnością rodu Kmitów, herbu Szreniawa. Swoją świetność Wiśnicz zawdzięcza potężnemu rodowi magnackiemu, Lubomirskim, herbu Szreniawa bez krzyża. W początkach XVII wieku Stanisław Lubomirski zakłada miasto według barokowego porządku. Na najwyższym wzgórzu sytuuje klasztor, jako wotum dziękczynne za wygraną bitwę pod Chocimiem. U stóp klasztoru rozbudowuje zamek Kmitów, w okazały pałac otoczony fortecą, w którym przyjmuje znamienitych gości i wydaje wielodniowe uczty. Mistrzem ceremonii jest nadworny kuchmistrz – Stanisław Czerniecki, autor pierwszej na ziemiach polskich książki kucharskiej Compendium Ferculorum, albo zebranie potraw.
Wreszcie pod zamkiem zakłada rynek, gdzie osiedlają się kupcy i rzemieślnicy. Wznosi piękny ratusz oraz miejską farę.
MIASTO ARTYSTÓW..
Wiśnicz jest także związany z jednym najsławniejszych polskich artystów malarzy, Janem Matejką. Zaprzyjaźniony z rodziną Serafińskich, w młodych latach przyjeżdżał tu na wakacje. Tutaj poznał swoją przyszłą żonę Teodorę i przyczynił się do uwiecznienia wizerunku tego przeuroczego miasteczka na szkicach. W niewielkim dworku „Koryznówka” mieści się obecnie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Miejsce zostało udostępnione przez potomków rodziny Serafińskich, a dwa pokoiki przeznaczone do zwiedzania są umeblowane jak za czasów Matejki. Tu zatrzymał się czas i możemy choć na chwilę przenieść się do XIX wieku.
W Wiśniczu urodził się także inny słynny malarz Juliusz Kossak. Jego pomnik możemy zobaczyć niedaleko Muzeum Ziemi Wiśnickiej.
ATRAKCJE I INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- zwiedzenie Zamku w Wiśniczu oraz Koryznówki z przewodnikiem – oczywiście można zwiedzać tylko jeden obiekt lub wybrać tylko spacer historyczny po Wiśniczu – wtedy wycieczka trwa około 1 godziny.
- Spacer historyczny lub quest w Wiśniczu
- Wycieczka ze zwiedzaniem obu obiektów i spacerem trwa około 2 – 2,5 godziny, następnie przejeżdżamy do Frankówki Małej na warsztaty historyczno-kulinarne
- Zwykle organizujemy wycieczkę kompleksowo tj. razem z transportem – zabieramy uczestników spod szkoły, zwiedzamy wymienione obiekty, następnie przejeżdżamy do Frankówki, tu odbywają się warsztaty. Po warsztatach grupa jedzie autokarem do szkoły.