WYCIECZKI

WYCIECZKA DO WIŚNICKO-LIPNICKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO – WIEŻA WIDOKOWA NA SZPILÓWCE I LIPNICA MUROWANA

Wieża widokowa na Szpilówce
Widoki z wieży widokowej na Szpilówce

WIŚNICKO-LIPNICKI PARK KRAJOBRAZOWY

To jeden z najbogatszych pod względem kulturowym park krajobrazowy w Małopolsce. Dużej liczbie zabytków towarzyszą liczne, cenne elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie tutaj coś dla siebie.

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy powstał w 1997 roku. Obejmuje swoim zasięgiem głównie teren Pogórza Wiśnickiego, a w niewielkiej części, na południu także wzgórza Beskidu Wyspowego.

TĘDY PODĄŻALI KUPCY…

Trasa autokarowa Lipnica Murowana-Iwkowa to dawny szlak kupiecki sądecki na Węgry. Szlak prowadzi przez spokojną dziś LIPNICĘ MUROWANĄ. Miejscowość założoną przez króla Władysława Łokietka w 1326 roku. Była to wtedy ważna miejscowość znajdująca się na szlaku handlowym, świadczą o tym mury obronne, którymi została otoczona, stąd nazwa. A także powstałe tutaj aż 3 kościoły. Jeden z nich kościół pw. św. Leonarda został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

WIEŻA WIDOKOWA I MALOWNICZE PANORAMY

Pasmo SZPILÓWKI jest łatwo dostępne. Na szczyt prowadzi malownicza trasa z pięknymi panoramami na Beskid Wyspowy, Żywiecki, Sądecki, Pogórze Ciężkowickie i Wiśnickie. W ładny dzień można nawet dostrzec Kraków. Imponująca wieża widokowa o wysokości 30 m, pozwala spojrzeć na korony drzew z góry. Po drodze ścieżka przyrodnicza o florze i faunie lasów pasma Szpilówki.