Wytrwały RUDZIK
MAŁY BUDOWNICZY…
Teraz trwa okres lęgowy ptaków. U nas we Frankówce znajdują sobie różne miejsca, gdzie mogą zbudować swoje gniazda. Zupełnie nie przeszkadza im nasza obecność. W sumie ta obecność jest zupełnie inna niż zwykle, bo zwykle już teraz, powiedzmy od połowy kwietnia, kłębią się tu hordy dzieciaków w różnym wieku :). A teraz jesteśmy tylko my, więc jest nieco ciszej i chyba one to akceptują.
No i naszą werandą zainteresował się rudzik. Dziś zauważyliśmy, że na poprzecznej belce podtrzymującej dach znalazło się wiele suchych dębowych liści. Zachodziliśmy w głowę skąd one się tam wzięły. Aż do chwili, kiedy przez okno zobaczyliśmy energicznego rudzika podlatującego bez przerwy na tę poddachową belkę. Nie udało się zrobić zdjęcia z liściem dębu, tylko takie z innym budowlanym ładunkiem.
Nawet jak wychodziliśmy na zewnątrz to zupełnie go to nie wzruszało, dlatego udało się zrobić takie zbliżone zajęcia. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo to bardzo trudno ustrzelić aparatem takiego małego, ruchliwego ptaszka 🙂
KILKA INFORMACJI O RUDZIKU
OPIS – mały śpiewający ptak o dużej głowie. U dorosłych wierzch ciała o oliwkowobrązowy. Kuper szarobrązowy, pokrywy nadogonowe i ogon w ciemniejszym odcieniu. Czoło, obramowanie oka, policzki z przodu, gardło i pierś pomarańczowe. Szroniebieski pas oddziela pomarańczową plamę od brązowego wierzchu ciała. Boki w ciepłym szrobrązowym odcieniu. Brzuch i pokrywy podogonowe białe. Dziób ciemnobrązowy, nogi brązowe. Młode z wierzchu brązowe, od spodu beżowe, na całym ciele jasno nakrapiane.
- PTASI BUDZIK – rudzika to prawdziwy ranny ptaszek, zaczyna śpiewać już o 3.10.
- ŚPIEW – melancholijniej opadający, z perlistymi frazami, trelami i gwizdami, nawołuje ostrym „TIK”
- DŁUGOŚĆ CIAŁA – 14 cm
- ŚRODOWISKO – ciernisty podszyt leśny, także w ogrodach i parkach