CIEKAWOSTKI

Wytrwały RUDZIK

MAŁY BUDOWNICZY…

Teraz trwa okres lęgowy ptaków. U nas we Frankówce znajdują sobie różne miejsca, gdzie mogą zbudować swoje gniazda. Zupełnie nie przeszkadza im nasza obecność. W sumie ta obecność jest zupełnie inna niż zwykle, bo zwykle już teraz, powiedzmy od połowy kwietnia, kłębią się tu hordy dzieciaków w różnym wieku :). A teraz jesteśmy tylko my, więc jest nieco ciszej i chyba one to akceptują.

Rudzik z kępką trawki na nowe gniazdko.

No i naszą werandą zainteresował się rudzik. Dziś zauważyliśmy, że na poprzecznej belce podtrzymującej dach znalazło się wiele suchych dębowych liści. Zachodziliśmy w głowę skąd one się tam wzięły. Aż do chwili, kiedy przez okno zobaczyliśmy energicznego rudzika podlatującego bez przerwy na tę poddachową belkę. Nie udało się zrobić zdjęcia z liściem dębu, tylko takie z innym budowlanym ładunkiem.

Przyczajony, czeka na dobry moment na kontynuację budowy gniazda…

Nawet jak wychodziliśmy na zewnątrz to zupełnie go to nie wzruszało, dlatego udało się zrobić takie zbliżone zajęcia. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo to bardzo trudno ustrzelić aparatem takiego małego, ruchliwego ptaszka 🙂

Ale jestem ładny, prawda 🙂 ?

KILKA INFORMACJI O RUDZIKU

OPIS – mały śpiewający ptak o dużej głowie. U dorosłych wierzch ciała o oliwkowobrązowy. Kuper szarobrązowy, pokrywy nadogonowe i ogon w ciemniejszym odcieniu. Czoło, obramowanie oka, policzki z przodu, gardło i pierś pomarańczowe. Szroniebieski pas oddziela pomarańczową plamę od brązowego wierzchu ciała. Boki w ciepłym szrobrązowym odcieniu. Brzuch i pokrywy podogonowe białe. Dziób ciemnobrązowy, nogi brązowe. Młode z wierzchu brązowe, od spodu beżowe, na całym ciele jasno nakrapiane.

  • PTASI BUDZIK – rudzika to prawdziwy ranny ptaszek, zaczyna śpiewać już o 3.10.
  • ŚPIEW – melancholijniej opadający, z perlistymi frazami, trelami i gwizdami, nawołuje ostrym „TIK”
  • DŁUGOŚĆ CIAŁA – 14 cm
  • ŚRODOWISKO – ciernisty podszyt leśny, także w ogrodach i parkach