WARSZTATY ETNOGRAFICZNE
Podczas naszych warsztatów etnograficznych pragniemy przekazać młodemu człowiekowi to, co w jego najbliższym otoczeniu świadczy o jego korzeniach, dziedzictwie, wspólnocie etnicznej, do jakiej przynależy. Słowem, to KIM JEST.
Staramy się odpowiedzieć na pytanie – dlaczego w różnych regionach naszego kraju inaczej nazywa się te same rzeczy, jada się co innego, opowiada się inne historie? Poznanie swojej najbliższej okolicy, tej niewielkiej przestrzeni, która nas otacza, pozwala młodemu człowiekowi na poznanie siebie, na swoją identyfikację.

W POSZUKIWANIU SWOICH KORZENI
Warsztaty etnograficzne we Frankówce Małej, często poprzedzamy wizytą w bardzo ciekawym, prywatnym ETNOMUZEUM w Sobolowie, miejscowości znajdującej się niedaleko CICHAWKI. W muzeum odnajdziemy wiele ciekawych sprzętów używanych w XIX i XX wieku w wiejskich gospodarstwach oraz ziemiańskich dworkach z najbliższej okolicy, które były przez całe życie zbierane przez założyciela muzeum i jego ojca. Wizyta w muzeum jest wstępem do późniejszych warsztatów we Frankówce. Więcej na temat Muzeum w Sobolowie przeczytasz TUTAJ, natomiast TUTAJ przeczytasz co można jeszcze zobaczyć i dowiedzieć się na etnograficzne wycieczce do Sobolowa.

A OTO LISTA TEMATÓW NASZYCH WARSZTATÓW PRZYRODNICZYCH:
- CO SIĘ KRYJE W SŁOWIE FOLKLOR F.O.L.K.L.O.R.? – zajęcia dla najmłodszych w formie zabawy wyobrażeniowej – do każdej literki przyporządkowane jest słowo, które zawiera z sobie cząstkę definicji wyrazu FOLKLOR.
- W LEGENDACH JEST ZAWSZE ZIARNKO PRAWDY – Jak powstaje legenda? Kto ją tworzy i dlaczego? Czy odnajdziemy w legendach lokalne wierzenia, zwyczaje, czy wydarzenia z lokalnych historii?
- SPRZĘTY Z DUSZĄ – jak dawniej gospodynie organizowały sobie życie? Jak prano, sprzątano, gotowano, prasowano? Gdzie przechowywano rzeczy? I najważniejsze – jaki był dawniej stosunek do rzeczy, które posiadano?
- MATEMATYKA W WIEJSKIEJ CHACIE – Korzec, kopa, tuzin – co to za dziwne słowa? Jak dawniej mierzono i ważono w wiejskiej chacie? Organizujemy wiejski targ – czym płacono?
- NA CHŁOPSKI ROZUM – warsztaty etnograficzno-biznesowe z wykorzystaniem gry grupowej CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU. Przeznaczone dla starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Wprowadza i tłumaczy podstawowe pojęcia handlowe – podaż, popyt, eksport, zysk itd. wykorzystując bardzo ciekawą historię andrychowskich rzemieślników.
- CZY WIESZ, GDZIE JESTEŚ? – Warsztaty krajoznawcze (praca z mapą).
Zaplanuj wycieczkę z warsztatami we Frankówce!




Pingback: O NAS – Witamy we FRANKÓWCE MAŁEJ
Pingback: WIEŚ ZAKLĘTA W CZASIE… – EKOMUZEUM W SOBOLOWIE – Witamy we FRANKÓWCE MAŁEJ
Pingback: WIZYTA W EKOMUZEUM W SOBOLOWIE+WARSZTATY ETNO WE FRANKÓWCE MAŁEJ - Witamy we FRANKÓWCE MAŁEJ