WARSZTATY ETNOGRAFICZNE

Podczas naszych warsztatów etnograficznych pragniemy przekazać młodemu człowiekowi to, co w jego najbliższym otoczeniu świadczy o jego korzeniach, dziedzictwie, wspólnocie etnicznej, do jakiej przynależy. Słowem, to KIM JEST. Staramy się odpowiedzieć na pytanie – dlaczego w różnych regionach naszego kraju inaczej nazywa się te same rzeczy, jada się co innego, opowiada się inne historie? Poznanie swojej najbliższej okolicy, tej niewielkiej przestrzeni, która nas otacza, pozwala młodemu człowiekowi na poznanie siebie, na swoją identyfikację.

Warsztaty we Frankówce Małej, często poprzedzamy wizytą w bardzo ciekawym, prywatnym EKOMUZEUM w Sobolowie, miejscowości znajdującej się niedaleko CICHAWKI. W muzeum odnajdziemy wiele ciekawych sprzętów używanych w XIX i XX wieku w wiejskich gospodarstwach oraz ziemiańskich dworkach z najbliższej okolicy, które były przez całe życie zbierane przez założyciela muzeum i jego ojca. Wizyta w muzeum jest wstępem do późniejszych warsztatów we Frankówce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ, to jest w zakładce WYCIECZKI WOKÓŁ FRANKÓWKI MAŁEJ

TUTAJ SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY

WAŻNE! INFORMACJE TECHNICZNE

TUTAJ SPRAWDŹ DOSTĘPNE TERMINY I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY

A OTO LISTA TEMATÓW NASZYCH WARSZTATÓW PRZYRODNICZYCH:

  • CO SIĘ KRYJE W SŁOWIE FOLKLOR F.O.L.K.L.O.R.? – zajęcia dla najmłodszych w formie zabawy wyobrażeniowej – do każdej literki przyporządkowane jest słowo, które zawiera z sobie cząstkę definicji wyrazu FOLKLOR.
  • W LEGENDACH JEST ZAWSZE ZIARNKO PRAWDY – Jak powstaje legenda? Kto ją tworzy i dlaczego? Czy odnajdziemy w legendach lokalne wierzenia, zwyczaje, czy wydarzenia z lokalnych historii?
  • SPRZĘTY Z DUSZĄ – jak dawniej gospodynie organizowały sobie życie? Jak prano, sprzątano, gotowano, prasowano? Gdzie przechowywano rzeczy? I najważniejsze – jaki był dawniej stosunek do rzeczy, które posiadano?
  •  MATEMATYKA W WIEJSKIEJ CHACIE – Korzec, kopa, tuzin – co to za dziwne słowa? Jak dawniej mierzono i ważono w wiejskiej chacie? Organizujemy wiejski targ – czym płacono?
  • NA CHŁOPSKI ROZUM – warsztaty etnograficzno-biznesowe z wykorzystaniem gry grupowej CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU. Przeznaczone dla starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Wprowadza i tłumaczy podstawowe pojęcia handlowe – podaż, popyt, eksport, zysk itd. wykorzystując bardzo ciekawą historię andrychowskich rzemieślników.
  • CZY WIESZ, GDZIE JESTEŚ? – Warsztaty krajoznawcze (praca z mapą). 

2 komentarze do “WARSZTATY ETNOGRAFICZNE

Możliwość komentowania została wyłączona.